در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال تلگرام درباره همه چیز

بزرگترین تونل‌های دنیا

بزرگترین تونل‌های دنیاReviewed by جلالی on May 19Rating: 5.0

بزرگترین تونل‌های دنیا

درباره همه چیز :  تونل ها راهی سریع و آسان از میان مسیرهای صعب العبور باز می کنند، پس تعجبی ندارد که پیشرفت در طراحی آنها به مهندسین کمک می کند تا عجایبی بیافرینند. در ارتفاعات بالا، و در مسیرهای طولانی، تونل های نفس گیری دیده می شوند که خود به تنهایی یک جاذبه توریستی محسوب می شوند.

 تونل‌های رکوردشکن در دنیا

۱٫ تونل گوتهارد، سوئیساین تونل که در سال ۲۰۱۶ تکمیل می شود، طولانی ترین تونل قطار در دنیا خواهد بود. این تونل ۳۵ مایلی در ارتفاع ۸۰۰۰ پایی پایین تر از سطح دریا کوه های آلپ سوئیس را می شکافد و زمان مسافرت از زوریخ تا میلان را حدود یک ساعت کاهش می دهد. ساخت این تونل بسیار مشقت آور بود و ۸ کشته بجا گذاشت. عموم مردم می توانند از این تونل دیدن کنند.


۲٫ تونل جزیره یربا بوئنا، کالیفرنیا

برای گذشتن از پل خلیج سانفرانسیسکو-اوکلند، رانندگان باید از طریق تونل جزیره یربا بوئنا از این جزیره عبور کنند. این تونل که در سال ۱۹۳۶ تکمیل شد، هنوز هم یکی از بزرگترین تونل های دنیاست و ۷۶ فوت عرض و ۵۸ فوت ارتفاع دارد. برای تسهیل انتقال خودروها بر روی این پل، تونل به دو عرشه که هر کدام ۵ لاین دارند، ساخته شده است.


۳٫تونل لاردال، نروژ

این تونل ۱۵ مایلی طولانی ترین تونل جاده ای در دنیاست. این تونل رشته کوه هایی را می شکافد که بین شهرهای اسلو و برگن واقع شده اند و مسیری سریعتر و امن تر برای رانندگان فراهم می کند، به خصوص در فصل زمستان. برای آنکه رانندگان در مسیر زیرزمینی ۲۰ دقیقه ای هوشیار باشند، معماران ۳ غار و بخش های استراحت در درون این تونل ساخته اند و نورهای آبی و زرد زنده در آن تعبیه کرده اند.


۴٫ پل معلق بزرگ ایژی، چین

این پل دوطرفه چهار لاینه بلندترین و طولانی ترین پل معلق تونل-به-تونل در دنیاست. این پل که برای تسهیل رفت و آمد ساخته شده است، ۴۰۰۰ فوت طول دارد و بر روی تنگ دره ای به عمق ۱۱۶۴ فوت زده شده است. بزرگراه ژیشو-چادونگ روی آن زده شده که از ۱۸ تونل مختلف می گذرد.


۵٫ تونل کانال

تونل کانال که عموماً به نام کانال شناخته می شود طولانی ترین تونل زیردریایی در دنیاست. از ۳۱ مایل آن، ۲۳ مایل زیر کانال انگلیسی واقع شده است. این تونل مسافرین و بارها را در عرض ۳۰ دقیقه از فولکستون، کنت، در انگلستان به کوکل، پادوکله در فرانسه، می رساند. به علاوه، قطارهای لوشاتل و یورواستار که از این تونل رفت و آمد می کنند در ۳۶۵ روز سال دایرند.


۶٫ تونل سیکان، ژاپن

تا وقتی که تونل گوتهارد در سال ۲۰۱۶ تکمیل شود، تونل سیکان عنوان طولانی ترین تونل قطار کاربردی را در دنیا از آن خود دارد. این تونل که در سال ۱۹۸۸ تکمیل شد، ۳۳٫۵ فوت پایینتر از سطح دریاست و یکی از عمیق ترین تونل های قطار در دنیا محسوب می شود. قبل از ساخت این تونل، کشتی های مسافربری مسافرین را از تنگه عبور می دادند، ولی وقتی گردبادی موجب غرق شدن ۵ کشتی و کشته شدن بیش از ۱۰۰۰ نفر شد، ژاپن این تدبیر را برای حمل و نقل آنها برگزید.


۷٫ تونل کوهستانی فنگو، چین

تونل کوهستانی فنگو بلندترین تونل قطار در دنیاست که تا ارتفاع ۱۶۰۹۳ پایی می رسد. این تونل بخشی از جاده خوش منظره گلمود به لهاسا را محصور می کند. قطاری که از این تونل قطار می گذرد “موشکی به بام دنیا” نام گرفته است زیرا ۸۰ درصد از مسیر آن در ارتفاع بالاتر از ۱۳۰۰۰ پایی قرار دارد. برای جبران کمبود اکسیژن در چنین ارتفاعی، قطار مجهز به دو منبع اکسیژن و محفظه های اکسیژن شخصی است.سایتی به وسعت همه چیز که در اون سعی میکنم تجربیات و مطالب در خور توجه رو که دوستشون دارم قرار بدم و امیدوارم با پیشنهادات و انتقادات خودتون من رو راهنمایی کنید. با تشکر


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهید:
به این صفحه

به این سایت
برای محبوب کردن سایت روی 1+ کلیک کنید