در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال تلگرام درباره همه چیز

خطاهایی والدین دلسوز چیست ؟

خطاهایی والدین دلسوز چیست ؟Reviewed by جلالی on Jun 14Rating:

مقام مادر, بزرگداشت مقام مادر, جایگاه مادر

درباره همه چیز : کودکان هم دچار خشم و غضب می‌شوند و در این مواقع سعی برای صحبت با آنها بی‌فایده است بنابراین لجباری و مقابله به مثل با آنها نادرست است.
کودکان سرشار از انرژی هستند و مشتاق انجام کار‌های مختلف. آنها بسیار کنجکاو هستند و دوست دارند همه چیز را امتحان کنند.
گاهی رفتار‌های زیر‌کانه دارند و از نظر والدین با مکر عمل می‌کنند و تا والدین را مشغول می‌بینند، شروع می‌کنند به تجربه کار‌هایی که معمولاً والدین اجازه نمی‌دهند انجام دهند اما همین والدین هم گاهی مرتکب اشتباه‌هایی می‌شوند که تاثیر نادرستی در تربیت کودک دارد. اگر کودکی دارید که می‌خواهید در تربیت او جدی عمل کنید، مراقب این اشتباه‌ها باشید.
۱ – سختگیری بیش از حد
با هم بودن و گذراندن زمان با اعضای خانواده، برای کودکان بسیار شادی‌آفرین و دلنشین است اما برخی والدین روی زمان بسیار حساس هستند و وسواس گونه عمل می‌کنند. اغلب بچه‌ها کار‌هایی که از آنها خواسته شده سر وقت انجام می‌دهند اما برنامه‌های دقیق و منظم و انجام هر کاری سر وقت، برای او خسته‌کننده است. اشکالی ندارد که گاهی برخی کار‌ها دیرتر یا زودتر انجام شود. گاهی بهتر است مرتب کردن خانه را به تاخیر بیندازید و کودک را برای تخلیه انرژی به پارک ببرید.
بدانید چه موقع تسلیم شوید. فعالیت‌های خاصی در زندگی کودک وجود دارد که غیر قابل بحث هستند. او باید غذا بخورد، دندان‌هایش را مسواک کند و هنگام مسافرت روی صندلی مخصوص بنشیند. علاوه بر این باید بداند که زدن و گاز گرفتن هرگز درست نیست اما بسیاری از موارد ارزش جروبحث ندارد. باید ببینید آیا موضوع آنقدر مهم است که ارزش جرو‌بحث داشته باشد یا نه. مثلاً مساله‌ای نیست اگر پسر شما هنگام رفتن به فروشگاه، لباس مرد عنکبوتی‌اش را بپوشد یا بخواهد کتاب مورد علاقه‌اش را ۱۰ بار برایش بخوانید. می‌توانید به او بگویید که برای یک بار اشکالی ندارد. گاهی جمله «مساله‌ای نیست» تمام استرس‌ها را از بین می‌برد. بدانید که هیچ‌کدام از ما به عنوان والدین، کامل نیستم و اگر قوانین ثابتی در خانه وضع کنیم و در انجام آنها غفلت نکنیم، روز‌های خوب و آرام زندگی‌مان بیشتر خواهد بود.
۲ – توضیح واضحات
صحبت با کودکان خوب است اما توضیح دادن زیاد، درست نیست. وقتی مادر به کودکش که قبل از ناهار درخواست کلوچه می‌کند، فقط می‌گوید « نه » کودک نق می‌زند و غرغر می‌کند اما اگر مادر شروع کند به توضیح اینکه خوردن کلوچه باعث می‌شود دیگر نتوانی غذا بخوری، غذا امروز خیلی خوشمزه و مقوی است و… کودک بالاخره کلوچه را می‌گیرد. احتمالا مادر آن را از دست کودک می‌گیرد و سعی می‌کند دوباره برای کودک گریانش توضیح دهد و کار بالا می‌گیرد. باید توجه کنیم که کودکان، بزرگسالی با جثه کوچک نیستند.
آنها متوجه قانون می‌شوند اما از توضیحات اضافی سردر نمی‌آورند و این کار جز سردرگم و گیج کردن آنها نتیجه‌ای ندارد. بهترین راه آن است که به کودک بیش از حد توضیح ندهید و با او تماس چشمی برقرار نکنید. اگر کودکان نافرمانی کرد، به او هشدار کلامی کوتاه دهید یا تا ۳ بشمارید. به احتمال زیاد کودک منصرف می‌شود. اگر اینطور نشد، آرام باشید و با هشدار کلامی کوتاه دیگری دوباره به او فرصتی بدهید.
۳ – تربیت ضد‌ و نقیض
وقتی کودکان بدانند از آنها چه توقعی دارید، خیلی خوب کار‌ها را انجام می‌دهند، مثلاً می‌دانند که زمان حمام کردن یا رفتن به رختخواب است یا حتی اگر کاری را انجام ندهند، چه برخوردی با آنها می‌شود. آیا عکس‌العمل شما در مواجهه با این رفتار آنها همیشه متغییر است؟ یا همیشه یک جور واکنش‌ نشان می‌دهید و قانون را همیشه قانون می‌دانید؟ هرچقدر رفتار‌های شما سازگارانه و قابل پیش‌بینی باشد، احتمال انعطاف‌پذیری کودک و سازگاری او با شما بیشتر خواهد شد.
یکسان عمل کردن احتمال بروز مشکل بین والدین و کودک را کاهش می‌دهد. اگر والدین یا دیگر مراقبان کودک یکسان عمل کنند، احتمال بد‌‌رفتاری کودک و سردرگمی او کاهش می‌یابد. اگر شما و همسرتان رفتاری متفاوت داشته باشید، نباید تعجب کنید که کود%D


سایتی به وسعت همه چیز که در اون سعی میکنم تجربیات و مطالب در خور توجه رو که دوستشون دارم قرار بدم و امیدوارم با پیشنهادات و انتقادات خودتون من رو راهنمایی کنید. با تشکر


امتیاز دهید:
به این صفحه

به این سایت
برای محبوب کردن سایت روی 1+ کلیک کنید