در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال تلگرام درباره همه چیز

بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهان

بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهانReviewed by جلالی on Aug 1Rating:
درباره همه چیز : گزارش تصویری امروز، عکس‌هایی است که به انتخاب نشنال جئوگرافیک از بزرگ‌ترین ماهیان آب شیرین جهان به نمایش در آمده است. باورتان می‌شود چنین موجوداتی هم وجود دارند؟
بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهان
۱- آراپیما و شناگر

بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهان +عکس

یک شناگر وارد آکواریوم بزرگی در شهر مانواس برزیل شده که یک ماهی آراپیمای بالغ در آن نگهداری می‌شود. این غول آمریکای جنوبی که در برزیل pirarucu و در شیلی piache نامیده می‌شود، یکی از بزرگترین ماهیان آب شیرین در دنیا است. طول برخی از آنها به بیش از ۳ متر و وزنشان به ۱۸۰ کیلوگرم می‌رسد. با توجه به حجم ماهیگیری صنعتی در دنیا، ماهیانی به این بزرگی واقعا نادر هستند. آراپیما موضوع  چندین پروژه حفاظت از محیط زیست در آمریکای جنوبی است، که شامل چندین منطقه ماهی‌گیری ممنوع و محدودیت در ماهی‌گیری می‌شود.

۲- پاروماهی خشک شده

بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهان +عکس

در این تصویر جهانگردانی از کنار یک پاروماهی خشک شده در معرض نمایش در موسسه پژوهش‌های ماهیان رود یانگ‌تسه در جینگژوی چین می‌گذرند. این گونه به شدت در معرض خطر در رود یانگ تسه چین زندگی می‌کند و مدعی عنوان بزرگ‌ترین ماهی آب شیرین جهان است. بدبختانه، ماهیگیری بی‌رویه و ساخت سدها، اثر شدیدا منفی بر تعداد این ماهیان گذارده‌اند. از سال ۲۰۰۳/۱۳۸۲ به این سو، حتی یک پاروماهی هم در طبیعت مشاهده نشده است، و دانشمندان نگران این هستند که این گونه عملا منقرض شده باشد.

۳- سگ ماهی چینی

بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهان +عکس

یک جفت سگ ماهی چینی در حال شنا در آکواریوم شهر پکن چین هستند. این لویاتان آب شیرین که می‌تواند تا ۵ متر رشد کند، یکی از بزرگ‌ترین گونه‌های ماهیان خاویاری در جهان است. سد سازی در چین منجر به کاهش تعداد آنها شده و این گونه را وارد فهرست گونه‌های در معرض خطر کرده است.

۴- ماهی خاردار غول آسا

بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهان +عکس

یک پسر بچه عکسی یادگاری را در کنار یک ماهی خاردار غول آسا گرفته است، آن هم در ساحل رود تونلی ساپ در نزدیکی پنوم‌پن کامبوج. این ماهی که در تور ماهی‌گیران محلی گیر کرده بود، در جریان یک تحقیق بر روی گونه‌های بزرگ ماهیان آب شیرین در حوزه رود مکونگ، علامت زده شد و دوباره در رودخانه رها شد. گفته می‌شود که بزرگ‌ترین ماهی از این نوع که تا کنون صید شده است، طولی برابر با ۳ متر و وزنی برابر با ۳۰۰ کیلوگرم داشته است، ولی امروزه ماهیانی با نصف طول این ماهی هم بسیار نادر هستند.

۵- شکار ماهی خاردار

بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهان +عکس

یک مرد کامبوجی که به داخل رود تونلی ساپ در نزدیکی پنوم‌پن رفته و به یک ماهی خاردار غول آسا زل زده و برایش ادا در می‌آورد. ماهی‌گیران این رودخانه، هر ساله چیزی بین ۵ تا ۱۰ تا از این ماهی‌ها می‌گیرند، امری که این منطقه را تبدیل به یکی از آخرین جاهایی در دنیا کرده که می‌توان ماهیانی به این بزرگی را در آن دید.

۶- بچه سفره ماهی

بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهان +عکس

مردی، یک بچه سفره ماهی را که توسط ماهیگیران محلی رودخانه بانپاکونگ در نزدیکی بانکوک تایلند شکار شده، در دست گرفته است. طول بدن سفره ماهی مادر می‌تواند تا ۴ متر برسد و وزن ان هم بین ۹۰ تا ۱۴۰ کیلوگرم است. دانشمندان امیدوارند که وجود یک بچه و مادر باردار او به این معنی باشد که این رودخانه می‌تواند مامن امنی برای این گونه در معرض خطر باشد.

۷- سفره ماهی غول پیکر

بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهان +عکس

متخصصان ماهی‌ها بر این باورند که سفره ماهی غول پیکر، مانند این یکی که در رود مکونگ تایلند مشاهده شده است، بزرگ‌ترین گونه آب شیرین در جهان است. طول بدن این یکی تقریبا ۴ متر بود.

۸- سگ ماهی دریاچه

بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهان +عکس

سگ ماهی که روزگاری به وفور در دریاچه‌های بزرگ امریکای شمالی و رود می‌سی‌سی‌پی یافت می‌شد، در حال ناپدید شدن است. این هیولاهای آب شیرین، که بزرگ‌ترین ماهی‌های این قاره هستند، عمری بسیار طولانی دارند. طبق براورد دانشمندان، یک ماهی دو متری که در سال ۱۹۵۳/۱۳۳۲ در کانادا صید شد، ۱۵۲ سال عمر داشت.

۹- گربه ماهی غول پیکر

بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهان +عکس

گربه ماهی غول پیکر مکونگ، یکی از بزرگ‌ترین ماهی‌ها در دنیا است، درست مانند این یکی که کف قایق ماهیگیر افتاده و طول بدنش به ۳ متر و وزنش به ۳۰۰ کیلوگرم می‌رسد. این گونه شدیدا در خطر انقراض، از شکار بیش از حد، ساخت سدها و نابودی زیست بوم خود رنج می‌برد.

۱۰- گربه ماهی غول پیکر مکونگ

بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهان +عکس

یک مرد کامبوجی که در حال تماشای یک گربه ماهی غول پیکر در داخل رودخانه تونلی ساپ است. این نمونه که ۲۳۰ کیلوگرم وزن داشت، در تور ماهیگیران افتاده بود، که بعدا آن را آزاد کردند.

۱۱- گربه ماهی رودخانه‌ای

بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهان +عکس

دو پسر بچه که دو گربه ماهی رودخانه‌ای را روی دوش انداخته و با خود می‌برند. این ماهی که روزگاری یکی از غذاهای اصلی کامبوجی‌ها بود، در ۲۰ سال اخیر نزدیک به ۹۰ درصد جمعیت خود را از دست داده است.

۱۲- قزل آلای غول پیکر اوراسیا

بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهان +عکس

قزل آلای غول پیکر اوراسیا، که تایمن هم نامیده می‌شود، به خاطر سیری ناپذیری خود مشهور است. این ماهی تقریبا هر چیزی را می‌خورد، از ماهیان دیگر گرفته تا اردک‌ها و موش‌های آبی. علت مرگ این ماهی ۱٫۵ متری در ساحل رود اگور در شمال مغولستان، این بود که یک قربانی یک متری هم نوع خود را خورده بود که در گلویش گیر کرد و او را خفه کرد.

۱۳- تخم قزل آلا

بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهان +عکس

ماهیان قزل آلای اوراسیا، تخم خود را در لانه‌ای می‌گذارند که رد نامیده می‌شود، و در بستر رودهای روان حفر می‌شود. بچه‌های این ماهی باید از شکارچیان مختلفی فرار کنند، ولی انواع بالغ این گونه، که می توانند تا دو متر هم رشد کنند، سلاطین رودخانه هستند.

۱۴- سر تایمن

بزرگ‌ ترین ماهیان رودخانه‌ای جهان +عکس

تایمن، بزرگ‌ترین ماهی سالمون دنیا است. برخی از این ماهی‌ها به طول ۲ متر و وزن ۱۰۰ کیلوگرم می رسند. این ماهی که روزگاری در کل روسیه، مغولستان و چین پیدا می‌شد، در تقریبا کل زیست بوم خود، از نابودی زیست بوم و شکار بیش از حد رنج می‌برد.سایتی به وسعت همه چیز که در اون سعی میکنم تجربیات و مطالب در خور توجه رو که دوستشون دارم قرار بدم و امیدوارم با پیشنهادات و انتقادات خودتون من رو راهنمایی کنید. با تشکر


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهید:
به این صفحه

به این سایت
برای محبوب کردن سایت روی 1+ کلیک کنید