در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال تلگرام درباره همه چیز

بزرگترین ستاره جهان

بزرگترین ستاره جهانReviewed by جلالی on Feb 20Rating:

بزرگترین ستاره جهان

درباره همه چیز :جهان چنان بزرگ و عظیم است که با شنیدن اندازه‌هایی که دانشمندان اعلام می‌کنند، حسی بیش از حس شگفت‌زدگی در درونمان ایجاد می‌شود. اندازه UY Scuti که احتمالا یکی از بزرگترین ستاره‌هایی است که تا به‌حال شناخته و اندازه‌گیری شده‌ است، ذهن را دچار چنان تحیری می‌کند که به طور ناخودآگاه مغز ترجیح می‌دهد که آن را انکار کند!

UY Scuti جزء گروه فرا عظیم‌هاست که پس از سوپر عظیم‌ها و عظیم‌ها قرار می‌گیرد. شاید UY Scuti جز بزرگترین‌ها باشد، اما این ستاره حجیم‌ترین ستاره نیست و اینجا منظور از حجیم، مقدار مواد تشکیل دهنده ستاره است.

حجم UY Scuti احتمالا ۳۰ برابر حجم خورشید است. افتخار حجیم‌ترین بودن اما از آن ستاره‌ای با نام  R136a1 است که ۲۶۵ برابر خورشید حجم دارد، ولی شعاعش تنها  ۳۰ برابر خورشید است.

 

اخبار,اخبار علمی , بزرگترین ستاره‌ها

با اینکه UY Scuti حجمی ۳۰ برابر خورشید دارد، شعاعش ۱۷۰۰ برابر این ستاره درخشان است. این مقدار در زمانهای مختلف دچار تغییر می‌شود، زیرا UY Scuti جز ستارگانی است که در روشنایی متغیر است. خطای این اندازه گیری برابر با ۱۹۲ شعاع خورشیدی است، به همین دلیل هم است که UY Scuti را احتمالا یکی از بزرگترین ستاره‌ها می‌نامیم.

اندازه تقریبی این ستاره ۷۵۰ میلیون مایل یا نزدیک به ۸ واحد نجومی است. یک واحد نجومی برابر با فاصله زمین و خورشید است.

یکی از پیچیدگی‌های اندازه‌گیری ستارگان مرتبط به کناره‌های منتشر آنهاست. بیشتر ستارگان دارای سطح سخت نیستند. به همین دلیل برای پیدا کردن سطح بیرونی یک ستاره به نور کره اکتفا می‌کنیم. نور کره جایی است که ستاره در نور پیدا می‌شود و فوتون‌ها می‌توانند فرار کنند. هر چه به مرکز ستاره نزدیکتر می‌شویم، اختیار فوتون‌ها برای جاری شدن کمتر می‌شود.

در واقع نور کره جایی نیست که گاز اطراف ستاره تمام می‌شود. ستاره‌ها دارای جو هستد، جوی که شفاف به نور است و فراتر از نور کره قرار می‌گیرد، ولی جو بخشی از ستاره محسوب نمی‌شود و در بزرگی‌اش تاثیری ندارد.

با این تفاصیل می‌توان UY Scuti را فعلا بزرگترین بزرگترین‌ها دانست.سایتی به وسعت همه چیز که در اون سعی میکنم تجربیات و مطالب در خور توجه رو که دوستشون دارم قرار بدم و امیدوارم با پیشنهادات و انتقادات خودتون من رو راهنمایی کنید. با تشکر


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهید:
به این صفحه

به این سایت
برای محبوب کردن سایت روی 1+ کلیک کنید