در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال تلگرام درباره همه چیز

دلیل اذان و اقامه در گوش نوزاد

دلیل اذان و اقامه در گوش نوزادReviewed by جلالی on Feb 27Rating:

 

اذان و اقامه در گوش نوزاد,اذان و اقامه,احکام اذان و اقامه

دلیل اذان و اقامه در گوش نوزاد

درباره همه چیز :

رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
یا علیُّ ، إذا وُلِدَ لکَ غُلامٌ أو جاریهٌ فأذِّنْ فی اُذنِه الُیمنى وأقِمْ فی الیُسرى ؛ فإنّه لا یَضُرُّهُ الشّیطانُ أبدا .

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
یا على ! هرگاه پسرى یا دخترى برایت به دنیا آمد در گوش راست او اذان بگو و در گوش چپش اقامه ؛ در این صورت‏شیطان هرگز به او گزندى نمى‏رساند .

تحف العقول : ۱۳ منتخب میزان الحکمه : ۱۸

الإمام الصادق علیه‏السلام
– فیما یُفعَلُ بِالمَولودِ إذا وُلِدَ: مُرُوا القابِلَهَ أو بَعضَ مَن یَلیهِ أن تُقیمَ الصَّلاهَ فی اُذُنِهِ الیُمنى ؛ فَلا یُصیبَهُ لَمَمٌ ولا تابِعَهٌ أبَداً .

امام صادق علیه‏السلام
– در باره آنچه باید پس از زاده شدن کودک برایش انجام داد: به ماما یا یکى از دیگر کسانى که نزدیک کودک است ، بگویید در گوش راست او «اقامه» بگوید تا در نتیجه ، هیچ‏گاه به دیوانگى و جن‏ زدگى گرفتار نیاید .

الکافی ، جلد ۶ ، صفحه ۲۳ ، حدیث ۲ عن حفص الکناسى دانش نامه احادیث پزشکی : ۱ / ۶۷۶

الکافی عن أبی یحیى الرازی عن الإمام الصادق علیه‏السلام :
إذا وُلِدَ لَکُمُ المَولودُ ، أیُّ شَیءٍ تَصنَعونَ بِهِ؟
قُلتُ : لا أدری ما نَصنَعُ بِهِ .
قالَ : خُذ عَدَسَهَ جاوَشیرَ فَدُفهُ بِماءٍ ، ثُمَّ قَطِّر فی أنفِهِ فِی المِنخَرِ الأَیمَنِ قَطرَتَینِ ، وفِی الأَیسَرِ قَطرَهً واحِدَهً ، وأذِّن فی اُذُنِهِ الیُمنى وأقِم فِی الیُسرى ، تَفعَلُ بِهِ ذلِکَ قَبلَ أن تُقطَعَ سُرَّتُهُ ؛ فَإِنَّهُ لا یَفزَعُ أبَداً ولا تُصیبُهُ اُمُّ الصِّبیانِ .

الکافى
– به نقل از ابو یحیى رازى: امام صادق علیه‏السلام فرمود : «چون کودکتان زاده شود ، با او چه مى‏کنید؟»
گفتم : نمى‏ دانم چه کنیم .
فرمود : «به اندازه یک عدس ، گاوْشیر بردار و آن را در آب ، حل کن . سپس ، از آن ، دو قطره در سوراخ راست بینى و یک قطره در سوراخ چپ بینى وى بچکان و در گوش راست او اذان و در گوش چپ او اقامه بگوى . این کار ، پیش از آن که ناف نوزاد را ببُرند ، برایش انجام شود ؛ چرا که در این صورت ، هرگز پریشانى نبیند و به اُمّ صِبیان مبتلا نشود .
الکافی ، جلد ۶ ، صفحه ۲۳ ، حدیث ۱ ، تهذیب الأحکام ، جلد ۷ ، صفحه ۴۳۶ ، حدیث ۱۷۳۸ ، دانش نامه احادیث پزشکی : ۱ / ۶۷۶ امّ صبیان ، یعنى بادى که بر اشخاص ، عارض شود و گاه نیز به سبب آن از هوش بروند . همچنین گفته شده که امّ صبیان ، نوعى جنّ است که کودکان را مى‏آزارد . در فارسى ، امّ صبیان ، برابرْ نهاده مادر دیو و همچنین دیوزدگى دانسته شده است (واژه‏یاب ، جلد ۱ ، صفحه ۲۱۶). م .سایتی به وسعت همه چیز که در اون سعی میکنم تجربیات و مطالب در خور توجه رو که دوستشون دارم قرار بدم و امیدوارم با پیشنهادات و انتقادات خودتون من رو راهنمایی کنید. با تشکر


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهید:
به این صفحه

به این سایت
برای محبوب کردن سایت روی 1+ کلیک کنید