در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال تلگرام درباره همه چیز

چرا می گویند عدد ۱۳ نحس است؟

چرا می گویند عدد ۱۳ نحس است؟Reviewed by Mj on May 24Rating:

اکثر مردم، هیچگاه سیزده نفر را به شام یا ناهار دعوت نمی‌کنند اما آنچه مایه شگفتی می‌شود این است که درباره سرچشمه پیدایش تصور نحس بودن عدد ۱۳، هیچ گونه توافق یا وحدت نظری وجود ندارد.

 

۱۳۸۱۹۸۳۹۶۱-۱۳۸۱۸۹۹۸۱۰-۱۷gdll16dmndjjtycn

 

 

در هر جایی نظری متفاوت با جای دیگری می‌دهند. بعضی افراد می‌گویند از نخستین روزی که انسان با شمارش اعداد آشنا شد، از عدد سیزده خوشش نمی‌آمد. ده انگشتش را با دو پایش جمع می‌کرد و به رقم دوازده می‌رسید. ولی فراتر از آن،یعنی سیزده، برایش ناشناخته و وحشت زا بود.
در محافل مذهبی مسیحیت، تصور خرافاتی نحس بودن عدد ۱۳ را به «آخرین شام» حضرت مسیح ارتباط می‌دهند، که در آن حضرت مسیح و دوازده حواریش که بر روی هم ۱۳ نفر می‌شوند حضور داشته اند.

 

برخی دیگر، این تصور را به ضیافت والهله در اساطیر یونان ارتباط می دهند که دوازده خدا به آن دعوت شده بودند. لوکی، روح ستیزه جویی و شیطنت، ناخواسته به آن جمع پیوست و تعدادشان به سیزده رساند. در نتیجه، بالدر، محبوب خدایان کشته شد. نکته شگفت آور دیگری که درباره عدد ۱۳ می‌گویند آن است که این عدد در نزد چینی‌ها و مصریان باستان مبارک و خجسته به شمار می‌رفته است.

در ایران و هند باستان، تعداد سال های جهان در آفرینش، ۱۲۰۰۰ سال انگاشته شده است. تعداد ماههای سال هم بر همین اساس (به ازای هر ۱۰۰۰ سال،یک ماه) دوازده ماه است. شاید در راستای همین باورها بوده که اکنون در ابتدای سال شمسی، ایرانیان ۱۲ روز و در ادامه، روز سیزدهم فروردین را تعطیل هستند. روز سیزدهم نمادی از آشوب آغازین قبل از آفرینش و البته شروع دوباره زندگی پنداشته می شود و این چنین است که بعد از روز سیزدهم دوباره کار و تلاش در سال جدید آغاز می شودMj

دستیار آقای جلالی هستم!! که برای کمک به ایشان من نیز مطالبی را برای دوستان درسایت قرار میدهم :)


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهید:
به این صفحه

به این سایت
برای محبوب کردن سایت روی 1+ کلیک کنید