در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال تلگرام درباره همه چیز

هموگلوبین چیست؟

هموگلوبین چیست؟Reviewed by Mj on May 30Rating: 5.0

هموگلوبین پروتئینیاست که در گلبول‌های قرمز خون وجود دارد و نقش آن حمل نقل اکسیژن و دی اکسیدکربن در خون است. این پروتئین دارای گروه هم که یک گروه پروستتیک است می‌باشد.

pezeshk33

 

ساختار

این پروتئین دارای ساختمان چهارم می‌باشد و یک ساختار تترامر داشته. هموگلوبین شامل دو نوع زیرواحد مختلف به نام آلفا و بتا می‌باشد. این پروتئین از ۴ زنجیره پلی پیتیدی تشکیل شده‌است که ۲ تای آنها شامل آلفا و ۲ تای دیگر آن شامل بتا می‌باشد. بین زنجیره‌های آلفا وبتا پیوندهایی وجود دارد که این پیوندها بین ۲ زنجیره آلفا با یکدیگر و ۲ زنجیره بتا نیز با یکدیگر قویتر است. هر زنجیره آلفا دارای ۱۴۱ اسید آمینه و زنجیره بتا دارای ۱۴۶ اسید آمینه تشکیل شده است. تمام این چهار زنجیره توسط پیوندهای آب گریز-هیدروژنی-یونی در کنار هم قرار گرفته‌اند. دارای چهار گروه((هم))می‌باشند. هموگلبین دارای دو صورت RوT می‌باشد که اکسیژن به هر دو صورت متصل می‌شود اما بیشتر مایل است به حالت R متصل شود. گلبولهای جنین به جای زیر واحدهای بتا دارای زیر واحدهای گاما بوده که تمایل بیشتری برای دریافت اکسیژن می‌باشند

عملکرد

هموگلوبین یک پروتئین دگرریختار (آلوستریک) است.

میل ترکیبی هموگلوبین با مونوکسید کربن از اکسیژن بیشتر است و به همین دلیل، اگر شخصی مونوکسید کربن استنشاق کند، هموگلوبین به جای اکسیژن با مونوکسید کربن ترکیب می‌شود در نتیجه اکسیژن به بدن نمی‌رسد و فرد می‌میرد. در هنگامی که غلظت اکسیژن بالا باشد (در ریه‌ها) هموگلوبین به اکسیژن متصل شده و پروتون آزاد می‌کند. در صورت پایین بودن غلظت اکسیژن (در بافتهای محیطی) هیدروژن به هموگلوبین متصل شده و اکسیژن آزاد می‌کند. اکسیژن و هیدروژن به یک جایگاه فعال متصل نمی‌شوند. اکسیژن به اتم‌های آهن و هیدروژن به اتم‌های نیتروژن موجود در حلقه ایمیدازول یکی از ریشه‌های هیستیدین موجود در زنجیره‌های بتا شده ونقش عمده‌ای در ایجاد اثر بوهر دارد. اگر در موقعیت ۶ هر دو زنجیره بتا اسید آمینه val جانشین Glu شود فرد دچار کم خونی داسی شکل می‌شود.

از بین رفتن هموگلوبین

تحت شرایط ویژه‌ای نظیر قرار گیری در محلولهای هیپوتونیک و یا تحت تاثیر موادی مانند سم مار، هموگلوبین از درون گویچه‌های قرمز خارج می‌گردد که این حالت را همولیز (hemolysis) می‌نامند. هموگلوبین، پس از همولیز، سرنوشتی مانند هموگلوبین گویچه‌های قرمز فاگوسیته شده پیدا می‌کند. به همین دلیل، درصورتی که همولیز به حدی باشد که کبد قادر به دفع همه بیلی‌روبین تشکیل شده نباشد، یرقان پدید می‌آید که با توجه به علت پیدایش آن، یرقان همولیتیک نامیده می‌شود.

نقش هموگلوبین در خون

بیشتر یاخته های خون به شکل ذره‌های قرمز رنگی هستند و میلیون‌ها میلیون یاخته قرمز زنگ در رگ‌های بدن انسان در حال گردش و چرخش می‌باشند. این ذره‌های قرمز رنگ دارای پروتیینی بنام هموگلوبین می‌باشند.

هموگلوبین یک رنگدانه است که در خودش دارای عنصر آهن یا hem است. رنگ خون ما به علت ترکیب هموگلوبین و اکسیژن است که قرمز است. هموگلوبین می‌تواند با اکسیژن ترکیب شود و همین خاصیت است که به گلبولهای قرمز قدرت می‌دهد که اکسیژن در اختیار یاخته‌های بدن ما بگذارند. گلبولهای قرمز ابتدا در ریه با اکسیژن هوا پیوند شده سپس ضمن اینکه در مسیر گردش خون از مویرگها عبور می‌کنند، اکسیژن را در اختیار یاخته‌های بدن ما قرار می‌دهند.

هنگامی که اکسیژن آزاد می‌شود، هموگلوبین مزبور گازکربنیک را که در یاخته‌های بدن وجود دارد جذب می‌کند. گاز کربنیک جزو مواد زایدی است که به هنگام سوخت و ساز غذا به وسیله یاخته‌ها تشکیل می‌شود. گلبولهای قرمز بعد از اینکه سرشار از گازکربنیک شدند مجدداً به شش‌ها مراجعت می‌کنند. در این مرحله و در همین شش‌ها یک عمل مبادله صورت می‌گیرد.

به این شکل که گاز کربنیک رها می‌شود (و سپس از طریق عمل بازدم به خارج از بدن فرستاده می‌شود) و اکسیژن تازه جذب می‌گردد. آنگاه گلبولهای قرمز به راه خویش ادامه می‌دهند و اکسیژن را به یاخته‌های سراسر بدن می‌رسانند.Mj

دستیار آقای جلالی هستم!! که برای کمک به ایشان من نیز مطالبی را برای دوستان درسایت قرار میدهم :)


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهید:
به این صفحه

به این سایت
برای محبوب کردن سایت روی 1+ کلیک کنید