در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال تلگرام درباره همه چیز

هزینه هر دقیقه جلسه علنی مجلس چند

هزینه هر دقیقه جلسه علنی مجلس چندReviewed by جلالی on Jun 9Rating:

 

۴۶۵۵۹۹۲_۱۵۴

این گزارش در پی پرداختن به چرایی بی‌نظمی‌ها و تاخیرهایی که در ابتدای اکثر جلسات علنی پارلمان وجود دارد، نیست اما سؤال اینجاست که آیا می‌توان محاسبه کرد “هر دقیقه جلسه علنی مجلس چقدر برای کشور هزینه دارد؟”

برای رسیدن به اینکه هر دقیقه صحن علنی مجلس چقدر هزینه‌بر است، می‌توان بودجه یک سال مجلس را بر میزان ساعات جلسات علنی پارلمان در همان سال تقسیم کرد.

در این گزارش برای نمونه سال ۹۳ در نظر گرفته شده تا بتوان با یک محاسبه، میزان برگزاری هر دقیقه از جلسه علنی مجلس را مشخص کرد.

با نگاه به مشروح مذاکرات مجلس در سال ۹۳ می‌توان دریافت که خانه ملت در سال ۹۳ از روز ۱۷ فروردین ماه تا ۲۵ اسفندماه جلسه علنی داشته و در مجموع ۱۱۲ نشست علنی برگزار کرده است. البته در برخی از روزهایی که مجلس جلسه علنی داشت، این نشست‌ها به دلیل بررسی طرح‌ها و لوایح مهم و زمان‌بر مثل لایحه بودجه، در دو شیفت کاری برگزار شده است.

با جمع ساعات و دقایق برگزاری جلسات علنی در سال ۹۳ پی می‌بریم که مجلس حدود ۲۸۵۰۱ دقیقه جلسه علنی داشته است.

همچنین بودجه مجلس شورای اسلامی در سال ۹۳ در دوبخش اعتبارات هزینه‌ای و اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تعریف شده است که در بخش اعتبارات هزینه‌ای، ردیف‌های بودجه‌ای برای برنامه‌های قانون‌گذاری، برنامه‌های نظارت و… وجود دارد.

براین اساس سرجمع بودجه‌های مصوب مجلس در سال ۹۳ رقمی در حدود ۴۹۶ میلیارد تومان است که براساس گزارشات دیوان محاسبات کشور و کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، عملکرد مالی اعتبارات هزینه‌ای و اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای رقمی در حدود ۵۰۶ میلیارد و ۸۴۱ میلیون تومان است.

با محاسبه این ارقام و تقسیم میزان بودجه مجلس بر ساعاتی که جلسه علنی برگزار شده است، می‌توان به ارقام زیر رسید:

هر دقیقه جلسه علنی مجلس چند میلیون تومان آب می‌خورد؟

البته واضح است که این ارقام، هزینه‌های برگزاری جلسات علنی در سال ۹۳ است لذا هزینه هر دقیقه از صحن علنی مجلس در سال جاری با توجه به ثابت بودن میزان زمان برگزاری جلسات علنی و افزایش هزینه‌های مجلس از جمله افزایش حقوق، افزایش هزینه آب، برق و تلفن… و هزینه کارمندان، مسلما بیش از این ارقام خواهد بود.

براساس قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور، بودجه مصوب مجلس در بخش اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در سال جاری ۶۳۴ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که اگر میزان برگزاری جلسات علنی در سال جاری را برابر با سال ۹۳ در نظر بگیریم، می‌توان به ارقام زیر رسید:

 هر دقیقه جلسه علنی مجلس چند میلیون تومان آب می‌خورد؟

لازم به ذکر است میزان بودجه‌ای که در این گزارش مبنا قرار داده شده، تنها بودجه مجلس شورای اسلامی است و نهادهای زیرمجموعه مجلس مانند مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات در قوانین بودجه سنواتی، ردیف بودجه‌ای مشخص و جداگانه دارند و از آنجا که اقدامات این نهادها در راستای امور مجلس است و ثمره آن باید در تصمیمات و اقدامات مجلس نمود داشته باشد، لذا اگر ارقام بودجه این نهادها به بودجه مجلس اضافه شود، ارقام ذکر شده در این گزارش (هزینه برگزاری یک دقیقه جلسه علنی) افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیمسایتی به وسعت همه چیز که در اون سعی میکنم تجربیات و مطالب در خور توجه رو که دوستشون دارم قرار بدم و امیدوارم با پیشنهادات و انتقادات خودتون من رو راهنمایی کنید. با تشکر


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز دهید:
به این صفحه

به این سایت
برای محبوب کردن سایت روی 1+ کلیک کنید