Bounce Rate چیست

Bounce Rate چیست ؟

Bounce Rate چیست نرخ پرس یا نرخ بانس قبل از به وجود آمدن دنیای وب نیز استفاده می شده است سئو عامل مهمی در بانس ریت هیت. Bounce به معنای برخورد به مانع و برگشت است. به عنوان مثال فروشگاهی را در نظر بگیرید که یک مشتری وارد آن می شود و بدون هیچ تعاملی با فروشنده، فروشگاه را ترک می کند؛ در اینجا Bounce روی داده است، به مانند اینکه مشتری پس از ورود با دیواری برخورد کرده و بیرون رفته است.

Bounce Rate در دنیای وب به معنای تعداد بازدیدکنندگانی است که به سایت شما وارد شده اند، اما تمایلی به باز کردن دیگر صفحات آن ندارند و به اصطلاح از سایت شما فراری می باشند. در واقع بعد از ورود به سایت، ترغیبی برای باز کردن صفحه ای دیگر یا کلیک برروی لینک دیگری را ندارند.

بنابراین بانس ریت معیار خوبی برای آن است که بفهمید چه درصدی از بازدیدکنندگان سایت شما را نپسندیده اند و از آن خارج شده اند که این موضوع می تواند دلایل مختلفی ازجمله ضعیف بودن گرافیک سایت، سرعت بارگذاری پایین، عدم وجود محتوای مفید و … داشته باشد. به عبارت دیگر Bounce Rate فاکتوری برای میزان سنجش جذابیت سایت شما از دید کاربران می باشد.

نکته:

اشتباهی که برخی از کاربران غیرحرفه ای انجام می دهد، توجه بیش از انداره به رتبه الکسا یک سایت می باشد. اما ذکر این نکته ضروری است که رتبه الکسا خوب با Bounce Rate فایده ای نخواهد داشت. به عنوان مثال تبلیغ کردن در سایت با رتبه الکسا ۱۰۰ در ایران و بانس ریت ۸۰، هیچ تاثیری نخواهد داشت، چون کاربران به زور و معمولا از طریق پاپ آپ به آن سایت وارد می شوند و به سرعت آن را می بندند.

Bounce Rate یا نرخ دفع کاربر یکی از پارامترهای مهم و ویژه در زمینه بازاریابی اینترنتی می باشد و مدیران سایت های موفق اینترنتی همواره به آن توجه کرده و با کمک روش های مختلف، سعی در کاهش آن دارند.

در نتیجه اگر Bounce Rate سایت شما بالا باشد، نشانگر ضعیف بودن سایت شما و عدم دارا بودن محتوای بهینه و مناسب نبودن طراحی وبسایت شما است، و برعکس در صورتی که Bounce Rate سایت شما پایین باشد، نشانگر قدرت سایت و رضایت بازدیدکنندگان است. یعنی سایت شما توانسته است کاربران بسیاری را به سمت خود جذب کند.